Piyasa Dolandırıcılığı Yapanlara 5 Yıla Kadar Hapis

Piyasa Dolandırıcılığı Yapanlara 5 Yıla Kadar Hapis
Piyasa Dolandırıcılığı Yapanlara 5 Yıla Kadar Hapis
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gözetim Ve Denetimlerle Belirlenecek

Sermaye Piyasaları Kurulu tarafından yapılan piyasa dolandırıcılığı açıklamasında, 5 yıla kadar hapis cezasına ek 5 bine güne kadar para cezası verileceği de duyuruldu. Resmi SPK sitesinden yapılan duyuruda, kurum tarafından denetimler yapıldığı ve tespit edilen dolandırıcılık suçları nedeniyle bu kararı aldıkları yer aldı. Buna göre sosyal medyada üyelikli gruplar üzerinden önceden suç duyurusunda bulunulmuş kişilere dikkat çekildi. Yatırım danışmanlığı ve sermaye piyasası faaliyeti izni olmayan kişilerin vatandaşları mağdur etmeye çalıştığı belirtildi.   

Kanun Kapsamında Ceza Kesilecek

İzinsiz şekilde piyasada vatandaşı mağdur edenler hakkında 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107’nci maddesi gereğince cezai işlem yapılması kararı alındı.  İlgili kanun maddesinde piyasa dolandırıcılığı başlıklı kısım gereğince bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığı yapan kişilere hapis ve para cezası verileceği belirtildi.

Vatandaşlar Uyarıldı: İtibar Edilmemesi Gerekiyor

Yapılan uyarılarda vatandaşların bu gibi kişilere itibar etmemesi gerektiğinin üzeri çizildi. Yatırımcıların aldatılmasına zemin hazırlayan bu dolandırıcılık faaliyetlerinin, ekonomik ve finansal gerekçe olmadan gerçekleştiği belirtildi. Aldatıcı ve mağdur edici işlemleri yapan kişiler ve bu kişilerle hareket edenlerle alakalı olarak incelemelerin tamamlanması ardından hukuki sürecin de devreye gireceği ifade edildi. Bahsi geçen piyasa dolandırıcıları için önlem alınması istendi.

Piyasa Dolandırıcılığı Yapanlara 5 Yıla Kadar Hapis

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın