Polislere Arama Kurtarma Eğitimleri Veriliyor

Polislere Arama Kurtarma Eğitimleri Veriliyor

EGM arama kurtarma şube müdürlüklerine görev yapan polis memurlarına AFAD ekipleri tarafından eğitimler verilecek.

Ankara ve İstanbul’da Eğitim Verilecek

Emniyet genel müdürlüğü bünyesinde bulunan arama kurtarma şube müdürlüklerinde görev yapmakta olan polislere eğitim verilecektir. İçişleri Bakanlığı Soylu tarafından verilen talimat sonrasında hazırlıklar başladı. Olası bir afet halinde polisin de arama kurtarma çalışmalarında etkili olarak yer alması hedefleniyor. 

Daha önce özel harekat ve Ankara Takviye Hazır Kuvvetler Müdürlüklerinde arama kurtarma şube müdürlükleri kurulmuştu. Ankara, İzmir ve İstanbul çevik kuvvet komutanlıklarında da ilgili müdürlükler oluşturulmuştu. İşte bu birliklerde görev yapan polisler için eğitimler 20 Ocak tarihi itibariyle verilmeye başladı. AFAD ekipleri tarafından eğitimler veriliyor. İlk etapta 258 polis bu eğitimlere katıldı. 6 modülden oluşan uygulamalı eğitimlerin bu sene sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Eğitimi tamamlanan personel afet bölgelerinde AFAD ekipleri gibi etkin görev yapabilecektir.

Elazığ Depreminde Faaliyet Gösterdiler

Şu anda eğitim almakta olan Ankara Takviye Hazır Kuvvetler Müdürlüğü polisleri Elazığ depreminde hemen yardıma koştu. AFAD ekiplerine yardımcı kuvvet olarak etkin çalıştılar. Depremzedeler için çadır oluşturulması, enkaz alanlarında güvenliğin sağlanması, yemeklerin dağıtılması gibi pek çok işi bu personeller yerine getirdi. Ancak AFAD gibi etkin bir şekilde enkaz altındakileri kurtarmaları için eğitimlerini tamamlamaları gerekiyor. Elazığ depremi de eğitim alan kişiler için kötü de olsa bir deneyim sağlamıştır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.