Prim Borcu Olanlara 2020 Sonuna Kadar Sağlık Hizmeti

Prim Borcu Olanlara 2020 Sonuna Kadar Sağlık Hizmeti

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağ-Kur prim borcu olanlar 2020 sonuna kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir.

Borçlar Silinmeyecek

Sigortalı olanlar ve sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmeti almaktadır. Ancak bu kapsama girmeyen kişiler ayda 88,29 lira prim ödeyerek GSS yaptırmaktadır. Gelir durumu bu ücreti karşılamaya uygun olmayanlara ise gelir testi sonucunda yeşil kart verilmektedir. Eğer vatandaş GSS primini kendisi ödüyorsa ve ödeme güçlüğü çekiyorsa sağlık hizmetlerinden yararlanamaz. 

GSS ve Bağ-Kur prim borcu olan kişiler sağlık hizmetinden mahrum kalmaktadır. Yılda 60 güne kadar borcu olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. Ancak 60 günden fazla borcu olanlar bu hizmetlerden yararlanamaz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu kesimin 2020 sonuna kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini açıkladı. Borçlar silinmeyecek ve vatandaşlar borçlanmaya devam edecek. Ancak bu durum sağlık hizmeti almalarına engel olmayacak. 

Muayene Olunacak Ama İlaç Alınamayacak

Prim borcu olan kişilerin sağlık hizmetinden yararlanmasının kapsamı ise biraz farklı olacak. Sağlık hizmeti sadece devlet hastanelerinde muayene olmayı kapsayacak. Ancak eczaneden ilaç alırken sigorta devreye girmeyecek. Yani hasta muayene olabilecek ancak ilaç almak istediğinde ücretini kendisi ödemelidir. Hastalar sağlık hizmetinden tamamen yoksun kalmıyor olsa da kapsamlı bir sağlık hizmeti alamayacaklardır. Prim borcu ödendiği zaman kapsamlı bir sağlık hizmeti alınabilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.