Prim İadesi Alınması 65 Yaş Aylığını Engellemez

Prim İadesi Alınması 65 Yaş Aylığını Engellemez

65 yaşını geçmiş olan yaşlılarımızdan emekli olamayanlar için prim iadesi yapılabilmektedir.

Muhtaçlığı Ortadan Kaldırmamalı

65 yaşını doldurmasına rağmen emekli olamamış çalışanlarımıza devletimiz yaşlı aylığı adı altında maaş bağlamaktadır. Önceden sadece 3 ayda bir ödenen bu maaş şimdilerde her ay ödenmektedir. 65 yaş aylığını alabilmek için emekli olmamak gerekmektedir. Ayrıca 65 yaş aylığına muhtaç durumda olmak da şartlar arasındadır. Dolayısıyla zengin bir vatandaşa 65 yaş aylığı bağlanmayacaktır.

65 yaş aylığı alan vatandaşlarımızdan bazılarının SGK’ya ödedikleri primler de bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımız emekli olamadıkları için ödedikleri primleri geri alma hakkına sahiptirler. Ancak primlerin eski tarihli olması durumunda geri yapılacak ödeme çok cüzi bir rakamda kalacaktır. Dolayısıyla yapılan masrafların dahi karşılanmayacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu durumda kişinin muhtaçlık durumu devam edeceği için 65 yaş aylığının kesilmesi söz konusu olmayacaktır.

65 yaş aylığı almakta olan ve SGK’ya prim yatırmış olan vatandaşlarımız da bu imkandan pekala istifade edebilirler. Bunun için SGK binasına giderek yazılı olarak taleplerini iletmeleri gerekmektedir. Ancak bu süreçte yaşlılarımız sokağa çıkamadıkları için taleplerini çağrı hatları üzerinden yürütmelidir. Talebin SGK çağrı merkezine iletilmesi ve buradan detaylı bilgi alınması daha doğru olacaktır. Bilgi alınması durumunda ne kadar kazanç elde edilebileceği ve bunun için uğraşmaya değip değmeyeceği konusu da netlik kazanmış olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.