Promosyon Miktarı Emeklileri Memnun Etmedi

Promosyon Miktarı Emeklileri Memnun Etmedi

3 yıl boyunca emekli maaşını aynı bankadan almayı taahhüt eden emekli, karşılığında ödenen promosyonu yeterli bulmadı.

Pazarlık Yapılmalı

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, emeklilere ödenen promosyon miktarları için açıklama yaptı. 2020 – 2023 döneminde emeklilere ödenecek promosyonlar geçtiğimiz hafta belli olmuştu. Alt sınırı Ziraat Bankasının teklifi belirlemişti. Buna göre maaşı 1.500 liraya kadar olan emekli 500 lira, 1.500 – 2.500 lira arasında olan emekli 650 ve 2.500 lira üstünde olan emekli 750 lira promosyon ödemesi alacaktır. Yani bir emekli 3 yılda en fazla 2.250 lira ödeme alabilecektir. Özel bankalar bu sınırlardan daha fazla promosyon ödemek zorundadır. 

TÜED özel bankaların teklifleri yukarı çekmesi gerektiğini açıkladı. 13 milyon emeklinin yararlandığı bu ödeme için pazarlık masasına oturulması gerektiğini söyledi. Ancak bu miktarlar tek taraflı olarak belirlendi. Bundan sonrası için pazarlık usulü ile yeni formül önerildi.

Emekliler İyi Düşünsün ve Takip Etsin 

TÜED emeklilere seslenerek karar vermeden önce tüm emekliler iyi düşünmesini söyledi. En yüksek teklifi veren banka ile çalışarak daha yüksek ödeme alınmalıdır. Ayrıca bankaların vaatlerini yerine getirip getirmediği, ödemeleri zamanında ve eksiksiz olarak yapıp yapmadığı gibi konularda vatandaşın uyanık olmasını istedi.

Vaatlerini yerine getirmeyen bankalar şikayet edilerek ağır yaptırımlarla karşılaşabilir. Böylece tüketicinin ve emeklinin hakkı da korunmuş olur.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.