Sadece Öğretmenlik Hakkı Kazanan Adaylar Formasyon Almalı

Sadece Öğretmenlik Hakkı Kazanan Adaylar Formasyon Almalı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk her isteyen değil, öğretmenlik hakkı kazananlar formasyon almalı açıklamasında bulundu.

Formasyon Düzenlemesi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TED Üniversitesi'nde düzenlenen 3. Uluslararası Öğretmen Eğitimi ve Akreditasyon Kongresi'ne katılarak açıklamalarda bulundu. MEB tarafından daha önce formasyonun kaldırılmasına ilişkin açıklamalarda bulunulmuştu. Bakan Selçuk, formasyon hakkında merak edilenleri açıkladı ve hayata geçirmeyi planladıkları sistemi anlattı. 
Güçlü öğretmen, güçlü gelecek vurgusunun temel alındığı konuşmada formasyon eğitiminin yanlış şekilde verildiği belirtildi. Eğitimin merkezine öğretmen yetiştirmeyi aldıklarını hatırlattı. İşte bu eksende KPSS ve formasyonun tartışılması gerektiğini söyledi.

Eğitim fakültelerinde derslerin ayrı zamanlarda ve sınıflarda verilirken öğretmenin bunları tek bir sınıfta birleştirmesinin istenmesi haksızlıktır. Bundan sonra eğitim fakültelerinde eğitimin bütünselliği üzerinde durulacak.

MEB tarafından formasyon aşamalı olarak kaldırılacaktır. Her isteyene formasyon verilmeyecektir. Öğretmenlik hakkını elden edenlere formasyon verilecektir. bakanlık ile üniversiteler işbirliği yaparak formasyonu verecektir. 

Formasyon Ücretsiz Olacak

Şu anda formasyon almak isteyen öğrenciler belirli bir ücret karşılığında eğitimlerini tamamlıyor ve bir senenin sonunda formasyon belgesini alabiliyor. Pek çok bölümden mezun olan kişi formasyon alarak öğretmen olma şansını elde ediyor. İşte bu durum eğitim fakültelerinden mezun olanların öğretmen olma şansını azaltıyor. eğitimde öğretmen kalitesini de düşürüyor. Bundan sonra sadece öğretmenlik hakkı olana formasyon verilecek. bu şekilde verilen formasyon da ücretsiz olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.