Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Korunma Yöntemlerini Yayınladı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Korunma Yöntemlerini Yayınladı
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Korunma Yöntemlerini Yayınladı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En Önemli Husus Elleri Yıkamak

Bakanlık tarafından yayınlanan kılavuzda virüsten korunmak için elleri yıkamanın önemine dikkat çekildi. Öksürük, hapşırık, hayvanlarla temas, yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten sonra, dışarıdan eve dönüldüğünde gibi durumlarda el yıkamak şarttır. Su ve sabunla en az 20 saniye elleri yıkamak gerekir. 

Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerden en az 1 metre uzakta durmak gerekir. Grip semptomları gösteren hastalar maske takarak sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır. Böylece enfeksiyon varsa diğer insanlara ulaşması önlenecektir.

Korona Virüsle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Çin kaynaklı bu virüsün yüzde 96 oranında yarasalardan bulaştığı tahmin ediliyor. Ancak sonradan solunum yoluyla insandan insana geçmektedir. Kuluçka süresi 2-14 gün arasındadır. Bu nedenle son 14 gün içinde Çin’e giden ya da Çinli biriyle muhatap olanlar belirtiler varsa doktora başvurmalıdır. Belirtiler gribal enfeksiyonlarla aynıdır.

Hastalığın bir aşısı henüz geliştirilmemiştir ve tedavi yöntemleri üzerinde çalışılmaktadır. Bu virüsü taşıyan hastaları AIDS ilaçları ve grip ilaçları ile tedavi etmek denenmiştir ve iyileşme görülmüştür. Ancak kesin bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Çin’de son 24 saat inde 64 kişi hayatını kaybetmiş ve vaka sayısı 20 bini geçmiştir. Yeni tedavi yöntemleri üzerinden çalışmalar halen devam etmektedir. En çok da yeni kişilere bulaşmaması için önlem alınmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Korunma Yöntemlerini Yayınladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın