Sahte Engelli Raporu ile Emekli Olanlara Yoğun Denetim Geliyor

Sahte Engelli Raporu ile Emekli Olanlara Yoğun Denetim Geliyor
Sahte Engelli Raporu ile Emekli Olanlara Yoğun Denetim Geliyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sahtecilik Yapanlar Arttı

Emekli olma şartlarının giderek ağırlaşması ile son dönemlerde sahte engelli raporu ile emekli olanların sayısı arttı. Sadece bunlar değil, usulsüz şekilde engelli bakım aylığı bağlatanlar da çoğaldı. Bu rakamların artmasından ötürü SGK denetimlerini sıklaştırdı. Özellikle 2008 öncesinde işe başlayan SSK’lıların bu yola başvurduğu belirlendi. 

Kişiler engelli olmadığı halde hastaneden yüzde 40 engelli raporu alıyor. Önce vergiden muaf oluyor, sonrasında malulen emekli oluyorlar. Böylece yaşı beklemeden emekli olabiliyorlar. 

SGK’ya sahtecilik için ihbarda bulunulması halinde ya da bilgilerin güncellenmesi için bazen yeniden sağlık kurulu raporu isteniyor. İşte bu durumda ikinci kez sahte rapor alamayanların yaptıkları usulsüzlük ortaya çıkıyor. Bu şekilde emekli olmak isteyenler için sahte rapor hazırlayan şebekeler faaliyet gösteriyor. Polis tarafından bu şebekelerin çökertilmesi halinde de sahtecilik ortaya çıkıyor. İşte bu çeteler son dönemde büyük artış kaydetti. Şebeke üyeleri hastanede çalışan görevlilerden oluşuyor ve usulsüz şekilde rapor temin ediyor.

Yaptırımı Ne?

İşte bu şekilde usulsüzce emekli olanlar tespit edilirse geriye dönük olarak ödenen tüm emekli maaşları ve faizleri alınacaktır. Resmi belgede sahtecilik suçundan 2-5 yıl aralığında ceza veriliyor. Nitelikli dolandırıcılık suçundan 10 yıla kadar da hapisleri isteniyor.

Sahte Engelli Raporu ile Emekli Olanlara Yoğun Denetim Geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın