Satılan Otomobillerden Yüzde 70’i Otomatik Vites Oldu

Satılan Otomobillerden Yüzde 70’i Otomatik Vites Oldu
Satılan Otomobillerden Yüzde 70’i Otomatik Vites Oldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 Yılı Otomotiv Verileri

Türkiye otomotiv pazarında 2019 yılı boyunca 387 bin 256 otomobil satışı gerçekleşti. Bu araçlardan 257 bin 454`ünü ise otomatik vites araçlar oluşturdu. Otomatik şanzımanlı otomobil satış oranı yüzde 65,19’dan yüzde 66,48’e çıktı. Otomatik araç satışı toplam satışın yüzde 70’ini aştı.

Yani vatandaşın tercihi manüel değil otomatik vitesten yana oldu. Son dönemlerde otomatik vites araç kullanımı arttı. Özellikle sıfır araç alanlar otomatik olanları tercih etti. Sürüş konforunun yüksek olması ve kolay kullanımı ile otomatik vites araçlar 2019’da çokça tercih edildi.

Otomotiv Pazarı Daraldı

2019 yılındaki satışlar 2018 ile kıyaslandığında ise otomotiv pazarı yüzde 22,58 gerilemiştir. Otomobil satışı yüzde 20 gerilerken, hafifi ticari araç satışı yüzde 31 geriledi. Otomobil satışları segmentelerine göre bakıldığında ise otomatik payında D segmenti öne çıktı. Sıralama sonrasında A,C ve B segmentleri olarak devam etti. Bu segmentlerde verginin düşük olması vatandaşın tercih etmesine neden oldu. en fazla satılan araç C segmentinden oldu.

Kasa tipi olarak bakıldığında ise 2019’da en çok sedan araçlar tercih edildi. Sonrasında SUV ve H/B kasalar geldi.bagaj avantajı olan sedan araçların kapasitesi daha yüksek olması, şık görünümü ve kullanışlılığı ile vatandaşın tercihi oldu.

Satılan Otomobillerden Yüzde 70’i Otomatik Vites Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın