Savunma Sanayii Alanında Doktoralı Mühendisler İçin Görüşüldü

Savunma Sanayii Alanında Doktoralı Mühendisler İçin Görüşüldü
Savunma Sanayii Alanında Doktoralı Mühendisler İçin Görüşüldü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni Alanlar Neler?

YÖK Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Yekta Saraç, ilk defa 2016 yılında hayata geçirdikleri bir proje olan 100/2000 doktora projesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Saraç, Türkiye’nin ihtiyacı olan 100 anabilim dalında doktoralı bilim adamları yetiştirmek için harekete geçtiklerini aktardı.

Bu kapsamda araştırmalarına devam eden YÖK, savunma sanayi başkanı ile de görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmenin ardından 7 yeni alanın da bu projeye dahil edilmesine karar verildi. Bu 7 yeni alan içerisinde ise şu bilim dalları bulunuyor: radar ve görünmezlik teknolojileri, uydu tasarımı, biyomekanik robotlar, bacaklı robotlar, denizaltı tasarımları.

TÜBİTAK da Burs Veriyor 

Türkiye’nin öncelikli olarak ihtiyaç duyduğu alanlara YÖK burs vererek doktora yapma imkanı sunuyor. Bunların yanı sıra belirli başarı şartlarının sağlanması durumunda TÜBİTAK tarafından da başarı bursları veriliyor. Bu sayede doktora öğrencilerinin alacakları burs miktarları 4.750 lira seviyesine kadar çıkabiliyor. Bu bursların yanı sıra öğrenciler kendi işlerinde de çalışabiliyor.

İşte tüm bu imkanlar sayesinde ülkemizin gelecekte ihtiyaç duyacağı alanlara şimdiden kalifiye personel yetiştirilmesi amaçlanıyor. Projenin başarılı bir şekilde işlemesi durumunda ülkemiz açısından önemli kazanımlar elde edileceği umut ediliyor.

Savunma Sanayii Alanında Doktoralı Mühendisler İçin Görüşüldü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın