Savunma Sanayii Alanında Doktoralı Mühendisler İçin Görüşüldü

Savunma Sanayii Alanında Doktoralı Mühendisler İçin Görüşüldü

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu alanları belirleyerek burslu doktora yapma imkanı sunan YÖK bu alanlara savunma sanayine ait 7 yeni kol daha ekledi.

Yeni Alanlar Neler?

YÖK Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Yekta Saraç, ilk defa 2016 yılında hayata geçirdikleri bir proje olan 100/2000 doktora projesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Saraç, Türkiye’nin ihtiyacı olan 100 anabilim dalında doktoralı bilim adamları yetiştirmek için harekete geçtiklerini aktardı.

Bu kapsamda araştırmalarına devam eden YÖK, savunma sanayi başkanı ile de görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmenin ardından 7 yeni alanın da bu projeye dahil edilmesine karar verildi. Bu 7 yeni alan içerisinde ise şu bilim dalları bulunuyor: radar ve görünmezlik teknolojileri, uydu tasarımı, biyomekanik robotlar, bacaklı robotlar, denizaltı tasarımları.

TÜBİTAK da Burs Veriyor 

Türkiye’nin öncelikli olarak ihtiyaç duyduğu alanlara YÖK burs vererek doktora yapma imkanı sunuyor. Bunların yanı sıra belirli başarı şartlarının sağlanması durumunda TÜBİTAK tarafından da başarı bursları veriliyor. Bu sayede doktora öğrencilerinin alacakları burs miktarları 4.750 lira seviyesine kadar çıkabiliyor. Bu bursların yanı sıra öğrenciler kendi işlerinde de çalışabiliyor.

İşte tüm bu imkanlar sayesinde ülkemizin gelecekte ihtiyaç duyacağı alanlara şimdiden kalifiye personel yetiştirilmesi amaçlanıyor. Projenin başarılı bir şekilde işlemesi durumunda ülkemiz açısından önemli kazanımlar elde edileceği umut ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.