Sendikal Faaliyet Diyerek İşe Gitmeyen Öğretmene Verilen Ceza

Sendikal Faaliyet Diyerek İşe Gitmeyen Öğretmene Verilen Ceza

Sendikal faaliyet kapsamında işe gelmeyen öğretmene verilen aylıktan kesme cezası AYM tarafından da haklı bulundu.

Çekirdek Faaliyet Değil

Sendikal faaliyet kapsamında düzenlenen protestolara katılan bir öğretmen hakkında işe gelmediği için soruşturma başlatıldı. Soruşturma neticesinde personele aylıktan kesme cezası verildi. Bu cezayı yargıya taşıyan öğretmen ise ilk derece mahkemesinden istediği kararı almayı başardı.  İdare mahkemesi verdiği kararda 1 ay içerisinde soruşturmaya başlanılmamış olması nedeniyle zamanaşımının söz konusu olduğunu gerekçe göstererek davacının talebini kabul etmiştir. 

Fakat idare konuyu istinaf mahkemesine ve ardından da Danıştay’a taşıdı. Bu mahkemeler ise ilk derece mahkemesinin kararını bozdu. Gerekçe olarak ise okulun soruşturma yapmak için valilikten bilgi talep ettiğine dikkat çekti. Bir aylık süre içerisinde yapılan bu girişim ile zamanaşımının kesildiği belirtildi. 

Aleyhine çıkan kararlarda hak ihlali olduğunu düşünen öğretmen ise konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. AYM yaptığı incelemeler neticesinde zamanaşımının söz konusu olmadığını ve sendikal faaliyetin çekirdek faaliyet içerisinde olmadığını ifade etti. Böylelikle hak ihlali olmadığı ve cezanın yerinde olduğu kesinleşmiş oldu.

AYM tarafından verilen bu karar emsal durumda olan memurlar için de örnek teşkil edecektir. Sendikal faaliyet bahane edilerek işe gelinmemesi durumunda dikkate alınacak husus çekirdek faaliyet içerisinde olup olmadığıdır. Eğer sendikal faaliyet gerçekten çekirdek faaliyetlerden ise bu durumda ceza verilemeyecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.