SGK: 3.600 Ek Gösterge Maaş Bağlama Sürelerini Olumsuz Etkiler

SGK: 3.600 Ek Gösterge Maaş Bağlama Sürelerini Olumsuz Etkiler

Sosyal Güvenlik Kurumu 2019-2023 Stratejik Planı içerisinde 3.600 ek gösterge konusu da yer aldı.

İş Yükü Artacak

Sosyal Güvenlik Kurumu hazırladığı stratejik planında 3.600 ek gösterge konusuna da yer verdi. Son dönemlerde kamu çalışanlarının ve emeklilerinin heyecanla bekledikleri 3.600 ek gösterge uzun bir süredir hayata geçirilemedi. Gerek ekonomik nedenler gerekse de altyapı eksikliği bu düzenlemenin hayata geçirilmesini geciktiren unsurlar arasında yer alıyor. 

SGK’nın stratejik planında da 3.600 ek gösterge düzenlemesinin iş yükünü artıracağı hususu belirtildi. Zira hem çalışanlar hem de emeklilerin alacakları maaşlar da bir artış söz konusu olacaktır. Tüm bu hesaplamaların yapılması ise zaman alacak ve maaş bağlama süreleri de uzayacaktır. Emekli ikramiyesi gibi son derece önemli olan bir konuda da değişiklik yaşanacağı için süreç daha da çok uzayacaktır. 

SGK’nın iş yükünün altından nasıl kalkacağı bir soru işareti olsa da bunun yanı sıra ekonomik göstergelerin bu düzenlemeye müsaade edip etmeyeceği de tartışılıyor. Oldukça uzun bir süredir gündemde olan 3.600 ek gösterge konusunu bugüne kadar ertelettiren en önemli nedenlerden birisi elbette ki ekonomidir. Ancak yavaş yavaş toparlanma emareleri gösteren ekonomimizin 3.600 ek göstergeyi kaldırıp kaldırmayacağı yeniden ele alınacaktır. Her ne kadar EYT konusunda net bir tavır alınsa da 3.600 ek göstergede böylesi bir durum söz konusu değildir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.