SGK Emeklilik Onaylarını Artık Elektronik Ortamda Bildirecek

SGK Emeklilik Onaylarını Artık Elektronik Ortamda Bildirecek
SGK Emeklilik Onaylarını Artık Elektronik Ortamda Bildirecek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektronik Olarak Tebligat Yeterli

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her bir sigortalının bilgileri HİTAP sisteminde elektronik olarak kayıt altında tutulmaktadır. 2012 yılında kurulan HİTAP ile birlikte kamuda çalışan tüm memurların hizmet kayıtları da bu sisteme aktarılmıştır. Bu gelişmeden sonra SGK’da dijital dönüşüm hızlanarak devam etmiştir.

15 Eylül 2017 tarihinden beri emeklilik işlemleri elektronik imza ile yapılmaktadır. Kamu kurumları ile SGK arasındaki evrak işlemleri elektronik olarak yürütülmektedir. Ancak bazı kurumların elektronik ortamda HİTAP ile belge gönderdikten sonra KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) veya posta yoluyla fiziki olarak da gönderdikleri fark edilmiştir. Bu durum üzerine SGK, kamu kurumlarına yazı göndererek elektronik olarak gönderilen belgelerin yeterli olduğunu ve diğer yollardan yeniden gönderilmemesini istedi. Bundan sonra idareler SGK’ya sadece HİTAP üzerinden belge teslimi yapacaktır. Yani posta ile evrak gönderme devri sona ermiştir.

Bürokrasi Azalacak

Elektronik belge teslimi sayesinde bürokrasi azalacak, emeklilik işlemleri daha hızlı sonuçlanacaktır. Posta ile gönderilen evrakın ulaşması beklenmeyecek, anında tebligatlar yapılacaktır.

Emekliye sevk edilen memurların emeklilik işlemleri için HİTAP bilgileri esas alınacaktır. Bu sistemde sadece hizmet süreleri değil, hesaplanan emeklilik tarihi de yer almaktadır. Böylece memurlar ne zaman emekli olacağını bilecektir. Emeklilik başvurusu yapıldıktan sonraki süreç elektronik ortamda işleyeceği için kısa zamanda emekli olunacaktır.

SGK Emeklilik Onaylarını Artık Elektronik Ortamda Bildirecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın