SGK Hedef Koydu: Emekli Aylığı Bağlanma Süresi Kısalacak

SGK Hedef Koydu: Emekli Aylığı Bağlanma Süresi Kısalacak
SGK Hedef Koydu: Emekli Aylığı Bağlanma Süresi Kısalacak
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Hedef Koyuldu

SGK tarafından yayınlanan 2019-2023 yıllarını kapsayan stratejik plan yayımlandı. Planda pek çok hedef yer aldı. Hedeflerden en çok merak uyandıran ise emekli aylıklarının bağlanma süresi oldu. Tescil, hizmet ve aylık bağlanma programlarının yetersiz olduğundan ötürü emekli aylıklarının bağlanmasında gecikildiği bakanlık tarafından kabul edildi. Durumun iyileştirilmesi adına iyileştirmeler yapılması hedeflerden yer aldı. Emekli aylığı bağlanma süresi bir haftaya kadar düşürülecek. Dul ve yetim aylıklarının bağlanma süresi de aynı şekilde kısaltılacak.

SGK mevzuatında yapılacak olan değişiklikler ile kısmi ve esnek çalışanlara sigorta imkanı sağlanacak. Aynı zamanda kayıt dışılık da azaltılacaktır. 

SGK tarafından primlerin tahsili konusunda da düzenleme yapılacak. Gerçek, fiili kazanç üzerinden prim alınmasını sağlayacak şekilde değişiklikler yapılacak. Prim alacakları ne kadar çok tahsil edilirse SGK’nin gelir gider dengesi de o kadar iyileşmektedir.

Kayıt dışılığın azaltılması için SGK denetmen sayısı arttırılacaktır. Böylece denetimler de arttırılacaktır ve SGK gelirleri arttırılacaktır. Denetmen sayısının arttırılması amacıyla personel alımına da yönelim olacaktır. Özellikle kayıt dışı çalışmanın yüksek olduğu alanlarda denetimler sıkılaşacak ve kayıt dışılığın önüne geçilecek.

SGK tarafından işsizliği azaltmak için istihdam teşvikleri uygulanmaktadır. Bu teşviklerin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır.

SGK Hedef Koydu: Emekli Aylığı Bağlanma Süresi Kısalacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın