SGK Hedef Koydu: Emekli Aylığı Bağlanma Süresi Kısalacak

SGK Hedef Koydu: Emekli Aylığı Bağlanma Süresi Kısalacak

SGK tarafından belirlenen ilk stratejik plan hedefleri arasında emekli aylıklarının bağlanma süresinin kısaltılması da yer aldı.

6 Hedef Koyuldu

SGK tarafından yayınlanan 2019-2023 yıllarını kapsayan stratejik plan yayımlandı. Planda pek çok hedef yer aldı. Hedeflerden en çok merak uyandıran ise emekli aylıklarının bağlanma süresi oldu. Tescil, hizmet ve aylık bağlanma programlarının yetersiz olduğundan ötürü emekli aylıklarının bağlanmasında gecikildiği bakanlık tarafından kabul edildi. Durumun iyileştirilmesi adına iyileştirmeler yapılması hedeflerden yer aldı. Emekli aylığı bağlanma süresi bir haftaya kadar düşürülecek. Dul ve yetim aylıklarının bağlanma süresi de aynı şekilde kısaltılacak.

SGK mevzuatında yapılacak olan değişiklikler ile kısmi ve esnek çalışanlara sigorta imkanı sağlanacak. Aynı zamanda kayıt dışılık da azaltılacaktır. 

SGK tarafından primlerin tahsili konusunda da düzenleme yapılacak. Gerçek, fiili kazanç üzerinden prim alınmasını sağlayacak şekilde değişiklikler yapılacak. Prim alacakları ne kadar çok tahsil edilirse SGK’nin gelir gider dengesi de o kadar iyileşmektedir.

Kayıt dışılığın azaltılması için SGK denetmen sayısı arttırılacaktır. Böylece denetimler de arttırılacaktır ve SGK gelirleri arttırılacaktır. Denetmen sayısının arttırılması amacıyla personel alımına da yönelim olacaktır. Özellikle kayıt dışı çalışmanın yüksek olduğu alanlarda denetimler sıkılaşacak ve kayıt dışılığın önüne geçilecek.

SGK tarafından işsizliği azaltmak için istihdam teşvikleri uygulanmaktadır. Bu teşviklerin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.