Yanlışlıkla Emekli Edilen Gazilerin Emeklilikleri Geri Alındı

Yanlışlıkla Emekli Edilen Gazilerin Emeklilikleri Geri Alındı

SGK tarafından 2008 ile 2013 yılları arasında emekli edilen gazilerimizden 227’sinin maaşı sehven emekli edildikleri gerekçesiyle iptal edildi.

Gaziler Tepki Gösterdi

Terörle mücadele kapsamında yaralanan ve engelli durumuna düşen gazilerimizden çalışamayacak durumda olanlar için emeklilik işlemleri yapılmıştı. Bu kapsamda emekli olan gazilerimiz ise 2019 Aralık ayı itibariyle maaşlarının yatmadığını gözlemledi. Araştırmalar neticesinde SGK’nın sehven emeklilik işlemleri yaptığı ve bu nedenle gazilere 6 yıl boyunca yanlışlıkla emekli maaşı verdiği öğrenildi.

Gaziler ise kendilerinin emekliliği hak etmemelerine rağmen nasıl emekli edildiklerini sorguluyor ve şimdi niye bunun iptal edildiğini sorguluyor. Söz konusu durumda SGK’nın bir hatasının olduğu ifade ediliyor ve şimdi bu hatanın giderilmesinin mağduriyetlere neden olduğu ifade ediliyor. Zira uzuvlarını kaybeden gazilerimizin çalışma olanağı bulunmadığı gibi emekli olmaları da engelleniyor. Ayrıca yapılan yasa değişiklikleri ile birlikte gazilerimizin engelli olarak emekli olmalarının da önüne geçilmiş oldu. Bu nedenle büyük bir mağduriyet yaşayan gazilerimiz biran evvel haklarının iade edilmesini talep ediyor.

Anayasamızda yer alan maddelere göre gazilerin koruma altına alınması ve gaziliğe yaraşır bir hayat sürmelerinin sağlanması gerekir. Oysa ki hali hazırda gazilerin 60 ile 65 yaşına kadar emekli olmalarının mümkün olmadığı bir döneme girilmiş durumdadır. Bu da gazilerimizin hayatlarını çok ciddi manada olumsuz etkileyecek ve zorlaştıracaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.