Sözleşmeli Öğretmenlik Kalkar Mı Sorusuna Bakan Selçuk’tan Yanıt

Sözleşmeli Öğretmenlik Kalkar Mı Sorusuna Bakan Selçuk’tan Yanıt
Sözleşmeli Öğretmenlik Kalkar Mı Sorusuna Bakan Selçuk’tan Yanıt
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanun Çok Açık

Hali hazırda öğretmenlik mesleğinde sözleşmeli, kadrolu, ücretli gibi ayrımlar bulunuyor. Öğretmenler aynı işleri yapmalarına rağmen tabi oldukları kanun maddeleri ve statüleri farklılık arz etmektedir. Bununla birlikte aldıkları ücretlerde de ciddi farklılıklar söz konusu olmaktadır. En çok tartışılan başlıklardan birisi ise sözleşmeli öğretmenlik statüsünün kaldırılıp kaldırılmayacağı oluyor.

Son yapılan düzenlemeler ile birlikte sözleşmelilik süresi 4+2 yıldan 3+1 yıla düşürüldü. Ancak yine de öğretmenler ve öğretmen adayları bu statünün tamamen kaldırılmasını talep ediyor. Bu konu Bakan Selçuk’a da soruldu. Bakan Selçuk ise kanunun gayet net olduğunu ifade etti. Herhangi bir değişiklik yapılmayacağının sinyallerini veren Bakan Selçuk buna gerekçe olarak mevcut konjonktürü gösterdi. 

Ücretli Öğretmenlerin Durumu 

Bakan Selçuk’un değindiği konulardan birisi de ücretli öğretmenlerin durumu oldu. Bakan Selçuk, ücretli öğretmenlerin özlük haklarında iyileştirmeye gidileceğini bu konuda çalışmaların devam ettiğini aktardı. Hali hazırda ücretli öğretmenler asgari ücretin altında bir tutara çalışmak durumunda kalmakta ve bu da ekonomik anlamda sorun yaratmaktadır.

Ayrıca öğretmen olarak üniversitelerden mezun olan ve halen daha atanamayan yüz binlerce aday da bulunuyor. Dolayısıyla bu konuda acilen bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Bakan Selçuk da açıklamalarıyla bunun farkında olduğunu dile getirmiş oldu.

Sözleşmeli Öğretmenlik Kalkar Mı Sorusuna Bakan Selçuk’tan Yanıt

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın