Süper Emeklilere Çözüm Getiren Olmadı

Süper Emeklilere Çözüm Getiren Olmadı

1987 yılında toplu para yatırarak süper emekli olan vatandaşlar bugün çok düşük emekli maaşı almaktan şikayet ediyorlar.

Toplu Parayı İstiyorlar

1987 yılında evini arabasını satarak emekli olmak için yatıran vatandaşlar bugüne geldiğimizde aldıkları maaşın düşük olmasından dert yanıyor. 1987 yılında süper emekli olan vatandaşlar aldıkları iyi maaşlara sevinirken 1 yıl sonrasında AYM tarafından verilen kararla hüsrana uğradı. Bu tarihten günümüze kadar yüzlerce bakan değişmesine rağmen halen daha bu konuya el atılmadı. 

Mağdur olan vatandaşlar ise herhangi bir düzenleme yapılmaması durumunda toplu paralarının günlük değeri kadar ödemesinin yapılmasını talep ediyor. Öyle ki günümüzün parasıyla 500 bin lira eden dairelerini satarak emekli olan kimseler bulunuyordu. Ancak bu soruna bir çözüm getirileceği konusunda bir pırıltı olmadığı gibi kimse de bu konuyu açmamaktadır.

Gündemde EYT gibi bir konu olmasına rağmen bu dahi değerlendirmeye alınmamakta ve kesin bir dille reddedilmektedir. Dolayısıyla süper emeklilik ile emekli olanlar düşük maaşlar ile yaşamlarını idame ettirmeye devam edeceklerdir. Süper emeklilerden bazılarının emekli maaşları intibak yasasıyla ancak zamlanmıştır.

Bu dahi yeterli olmamış ve geçim sıkıntısı yaşanmasına neden olmuştur. Sosyal güvenlik sisteminin işlerliğinin korunması sayesinde emeklilerin haklarında bir iyileştirme yapılabilir. Aksi takdirde SGK sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesi de söz konusu olmayacaktır. Günümüzde de SGK açıklarının fazlalığı gündeme getirilmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.