TİS Görüşmeleri Resmen Başladı

TİS Görüşmeleri Resmen Başladı

Yüzbinlerce çalışanın merakla beklediği Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin resmi olarak başladığı ve ilk yazışmaların gerçekleştiği bilgisi verildi.

Taşeron olarak çalışırken kadroya geçen ve kamuda çalışan yüzbinlerce işçi için bu günlerde TİS görüşmelerinin bir an önce başlamasını bekliyorlardı. Son yıllarda oldukça mağdur edildiklerine ve bu süreçte mağduriyetlerinin giderileceğine inan yüzbinlerce çalışan resmi görüşmelerin başlaması haberi ile birlikte heyecanlı bir bekleyişe girdikleri görülüyor.

Öz Sağlık İş Sendikası Resmi Olarak Sürecin Başladığını Açıkladı

Öz sağlık İş Sendikası tarafından konu ile ilgili olarak resmi açıklama geldi. Sendika tarafından yapılan açıklamada, corona pandemisi sebebiyle Nisan ayında alınan kararla3 ay süreyle hayata geçirilen toplu sözleşme görüşmeleri yasağının sona erdiğine bilgisine yer verildiği görülüyor. Sendika yetkilileri yasağın resmi olarak sona ermesi ile birlikte vakit geçirmeden harekete geçtiklerini işçilerin toplu sözleşme görüşmeleri için resmi yazışmaların başladığı müjdesini verdi. Bu açıklama ile birlikte diğer yetkili sendikalarında resmi yazışmalara başlayacağı ve Ağustos ayının ilk haftası ile birlikte TİS görüşmelerinin resmi bir şekilde başlayacağı ifade ediliyor. 

Taşeron ve Kamu İşçileri Son Derece Umutlu

Taşeron olarak çalışırken kadroya geçen ve kamuda işçi statüsünde çalışan yüzbinlerce çalışan ve ailesi ise süreçten son derece umutlular. Son 3 yıldır büyük oranda mağduriyet yaşadıklarını ve kamuoyunun bu mağduriyeti gördüğünü düşünen çalışanlar hükümetin bu konuda gerekli adımları atacağına inanıyor. TİS görüşmelerinde en önemli 3 başlık ise yapılacak zam oranının belli olması, çalışanlar arasında ki sosyal adaletsizliğin giderilmesi ve çalışanlar arasında ki ekonomik adaletsizliklerin giderilmesi olarak ön plana çıkıyor.

Sendikalar yüzde 15’lik zam talebi ve kadroya geçen taşeronların yaşadığı sosyal ve ücret adaletsizliklerinin giderilmesi konularını ise kırmızıçizgileri kabul ediyor. Hükümet cephesinin de bu mağduriyetin farkında olduğu ve çalışanları memnun etmeyi amaçlayan bir teklifle masaya oturmayı planlıyor. Çalışma bakanlığı ilk başta masaya yüzde 10 zam oranı ile oturacağı tahmin edilirken yapılacak pazarlıklar ile birlikte zam oranının yüzde 12 ile 13 bandı arasında çekilebileceği iddia ediliyor. Görüşmelerin resmi başlama tarihinin bu hafta açıklanması bekliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.