Türk Doktorlardan Yapay Zeka ile Kanser Teşhisi Buluşu

Türk Doktorlardan Yapay Zeka ile Kanser Teşhisi Buluşu

Türk Doktor Ali Ertürk ve ekibi tarafından yapay zeka teknolojisi kullanılarak kanseri teşhis edecek yöntem bulundu.

Kansere Erken Teşhis

Ülkemizde daha önce yaptığı yapay organ üretme çalışma ile tanınan doktor Ali Ertürk ve ekibi tarafından yeni bir buluşa daha imza atıldı. Kanser hücreleri, gelişimi ve ilaçlarla olan etkileşimi artık yapay zeka ile görüntülenebilecek. Yine aynı teknoloji kullanılarak biyopsi ile alınan dokular daha detaylı incelenecek. Böylece kanserin teşhisi daha erken yapılırken, tedavi ile elde edilen sonuçlar da detaylı olarak görüntülenecek. 

Almanya Münih’te Helmholtz Merkezi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsünde çalışmalar yapan Ali Ertürk ve ekibi DeepMACT denilen yeni bir algoritma geliştirdi. Bu teknoloji ile dokular tamamen şeffaflaştırılıyor ve en küçük bir kanser hücresi dahi hemen göze çarpıyor. Bu teknoloji şu andaki yöntemlerden 300 kat daha hızlı teşhis yapılmasını sağlıyor. ABD merkezli bilimsel araştırma dergisi CELL, bu yöntemi kamuoyuna tanıttı.

Yeni bulunan yöntem şeffaflaştırma ile çalışıyor. Dokular tamamen şeffaf hale getirildiğinde kanser hücreleri çok daha belirgin hale geliyor ve gelişimi kolayca takip ediliyor. Bu yönteminin uygulamaya geçmesi ile kanser teşhisi çok erken ve çok hızlı şekilde yapılabilecek.

Yöntem sayesinde ilaçların tedavideki başarısı da yüzde 5’ten yüzde 30’lara kadar çıkacak. Çünkü ilaçların kanserli hücrelere olan etkileri gözlemlenebilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.