Türk Doktorlardan Yapay Zeka ile Kanser Teşhisi Buluşu

Türk Doktorlardan Yapay Zeka ile Kanser Teşhisi Buluşu
Türk Doktorlardan Yapay Zeka ile Kanser Teşhisi Buluşu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kansere Erken Teşhis

Ülkemizde daha önce yaptığı yapay organ üretme çalışma ile tanınan doktor Ali Ertürk ve ekibi tarafından yeni bir buluşa daha imza atıldı. Kanser hücreleri, gelişimi ve ilaçlarla olan etkileşimi artık yapay zeka ile görüntülenebilecek. Yine aynı teknoloji kullanılarak biyopsi ile alınan dokular daha detaylı incelenecek. Böylece kanserin teşhisi daha erken yapılırken, tedavi ile elde edilen sonuçlar da detaylı olarak görüntülenecek. 

Almanya Münih’te Helmholtz Merkezi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsünde çalışmalar yapan Ali Ertürk ve ekibi DeepMACT denilen yeni bir algoritma geliştirdi. Bu teknoloji ile dokular tamamen şeffaflaştırılıyor ve en küçük bir kanser hücresi dahi hemen göze çarpıyor. Bu teknoloji şu andaki yöntemlerden 300 kat daha hızlı teşhis yapılmasını sağlıyor. ABD merkezli bilimsel araştırma dergisi CELL, bu yöntemi kamuoyuna tanıttı.

Yeni bulunan yöntem şeffaflaştırma ile çalışıyor. Dokular tamamen şeffaf hale getirildiğinde kanser hücreleri çok daha belirgin hale geliyor ve gelişimi kolayca takip ediliyor. Bu yönteminin uygulamaya geçmesi ile kanser teşhisi çok erken ve çok hızlı şekilde yapılabilecek.

Yöntem sayesinde ilaçların tedavideki başarısı da yüzde 5’ten yüzde 30’lara kadar çıkacak. Çünkü ilaçların kanserli hücrelere olan etkileri gözlemlenebilecek.

Türk Doktorlardan Yapay Zeka ile Kanser Teşhisi Buluşu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın