Türk Emekli Sen’in 2020 Talepleri

Türk Emekli Sen’in 2020 Talepleri

2 sene önce kurulan Tüm Emekliler Sendikası 80 il ve ilçede şubelikler ile yaptığı çalışma sonucunda 2020 taleplerin açıkladı.

Emeklilere İnsanca Yaşam

Tüm Emekliler Sendikası 2 yıl önce kuruldu ve hızla şubeleşmeye başladı. Şimdilerde 80 il ve ilçede şube ve temsilcilikleri vardır. İstanbul’da ise 6 şubesi ve 2 temsilciliği bulunmaktadır. Emeklilere insanca yaşam sunabilmek için mücadele eden sendika ikinci kongresini 19-20 Ekim’de gerçekleştirdi. 13 Aralık’ta ise emeklilere ayrılan yüzde 5’lik bütçe payı protesto etti. Bu bütçede emeklilerin yer almadığı belirtildi. Kadıköy’de boş tencere yakma eylemi yapılarak emekliler için bütçeden daha fazla pay istendi.

8 milyon emekli asgari ücretin altında ücret alırken, 1 milyon 100 bin emekli ise bin liranın altında maaş alıyor. 4 milyon emekli ise aldığı maaş yetmediği için çalışmaya devam ediyor. 

Emeklilere İnsanca Yaşam

Türk Emekli Sen’in aldığı kararlara göre en düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesinde olmalıdır. Emeklilere 4 ikramiye verilmeli ve şehir içinde ücretsiz ulaşım hakkı tanınmalıdır.

Asgari ücretlilerden alınan vergi kaldırılmalıdır. 

Emekli Sen tarafından yapılan çalışmalar artarak devam edecektir. Diğer sendikalarla görüşmeler yapılarak örgütlenecektir. Ortaklaşa fikirlerle eylem ve etkinliklere devam edilerek emeklilerin hakkı aranacaktır. Şubelikler bulunmayan il ve ilçelerde de şube açılarak çalışmalara devam edilecektir. Emeklilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi için çalışmalara devam edilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.