Türkiye’de Her 7 Kişiden 1’i Diyabet Hastası

Türkiye’de Her 7 Kişiden 1’i Diyabet Hastası

Ülkemizde her 7 kişiden biri diyabet hastası iken, sağlık bakanlığı bütçesinin dörtte biri diyabet için ayrılıyor.

Fazla Kilolar Diyabetin En Büyük Sebebi

Pankreas yeterince insülin üretemezse ya da üretilen ünsilen dokular tarafından kullanılamazsa ortaya diyabet hastalığı çıkmaktadır. Tedavi edilmez ya da önlem alınmazsa körlük, inme, ayak kaybı, kalp krizi gibi vahim sonuçlar görülebilir. Tip 1 diyabet en ağır diyabet türüdür ve iğne kullanımı şarttır. Ancak tip 2 diyabet sonradan ortaya çıkar. Sağlıksız yaşam yüzünden çıkan bu hastalık en çok görülen türdür. Tüm hastaların yüzde 90’ı tip 2 diyabettir. 

Tip 2 diyabet obezite ile yakından ilgilidir. Çünkü fazla kilolar diyabete davetiye çıkarıyor. Yatkınlığı olan hastalar bir süre sonra diyabet olduğunu öğreniyor. 

Bakanlığın Bütçesinin Dörtte Biri Diyabete Ayrılıyor

Sağlık bakanlığının yaptığı sağlık harcamalarının dörtte biri diyabet hastalarına gidiyor. Hastalığın tedavisi kesin olarak mümkün olmadığından, tüm bütçe diyabetin etkilerinin giderilmesi için harcanıyor. Diyabet hastalarında kalp, bacak ve beyin damarlarında daralma olmaktadır. Bu durumlar tedavi edilmezse hastaların durumu daha da ağırlaşır.

Diyabetle mücadele edilmesi halinde yılda 25 milyar lira bakanlığın cebinde kalacaktır. Aynı zamanda hastaların yaşam kalitesi artacaktır. Çekirdek aileden başlayarak tüm topluma yayılacak bir eylem planının uygulanması ile diyabetle mücadele edilebilecektir. Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam ile diyabet riski büyük oranda azalacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.