Türkiye’de Her Sene 3-4 Bin Kişi AIDS’e Yakalanıyor

Türkiye’de Her Sene 3-4 Bin Kişi AIDS’e Yakalanıyor
Türkiye’de Her Sene 3-4 Bin Kişi AIDS’e Yakalanıyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HIV Vakaları Arttı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve HIV Enfeksiyonu Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, 1 Aralık dünya AIDS günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Dünyada hızla artan AIDS vakalarına Türkiye’nin de eşlik ettiğini belirtti. Son yılda vakaların hızla arttığını ve her yıl yaklaşık 3-4 bin kişiye HIV virüsü tanı konulduğunu açıkladı.

Bu virüs antriretroviral ilaçlarla tedavi edilebiliyor. Tedavi edilmezse HIV virüsünün ilerlemesi nedeniyle AIDS hastalığı oluşuyor. Virüsün vücuda girmesinden itibaren 10-15 sene içinde hastalık oluşuyor. 

HIV virüsünün vücuda girmesi ile o kişi artık HIV pozitiftir. Artık HIV virüsü bulaştırması mümkündür. Bu kişide zamanla HIV hücreleri beyaz kan hücrelerine bulaşır ve çoğalır. Azalan hücreler bağışıklık sistemini çökertir. İşte bu aşamada artık hastalık AIDS olarak anılır. AIDS açılımı ‘Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu’ demektir.

Ülkemizde ilk vaka 1985 yılında görülmüştür. O zamandan beri 20 bin kişi hastalığa yakalanmıştır. Şu anda ise 37 bin kişinin HIV’li olduğu düşünülüyor. Ancak hastalığın bulaşma hızı artmıştır.

Tek eşliliğin azalması hastalığın görülme riskini arttırmıştır. Cinsel salgılar, kan ve anne sütü ile hastalık bulaşmaktadır. Hastalığın önlenmesi için en önemli korunma yolu prezervatif kullanmaktır.

Türkiye’de Her Sene 3-4 Bin Kişi AIDS’e Yakalanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın