Türkiye’de Her Sene 3-4 Bin Kişi AIDS’e Yakalanıyor

Türkiye’de Her Sene 3-4 Bin Kişi AIDS’e Yakalanıyor

1 Aralık dünya AIDS günü nedeniyle yapılan etkinliklerde her sene 3-4 bin kişinin AIDS’e yakalandığı açıklandı.

HIV Vakaları Arttı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve HIV Enfeksiyonu Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, 1 Aralık dünya AIDS günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Dünyada hızla artan AIDS vakalarına Türkiye’nin de eşlik ettiğini belirtti. Son yılda vakaların hızla arttığını ve her yıl yaklaşık 3-4 bin kişiye HIV virüsü tanı konulduğunu açıkladı.

Bu virüs antriretroviral ilaçlarla tedavi edilebiliyor. Tedavi edilmezse HIV virüsünün ilerlemesi nedeniyle AIDS hastalığı oluşuyor. Virüsün vücuda girmesinden itibaren 10-15 sene içinde hastalık oluşuyor. 

HIV virüsünün vücuda girmesi ile o kişi artık HIV pozitiftir. Artık HIV virüsü bulaştırması mümkündür. Bu kişide zamanla HIV hücreleri beyaz kan hücrelerine bulaşır ve çoğalır. Azalan hücreler bağışıklık sistemini çökertir. İşte bu aşamada artık hastalık AIDS olarak anılır. AIDS açılımı ‘Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu' demektir.

Ülkemizde ilk vaka 1985 yılında görülmüştür. O zamandan beri 20 bin kişi hastalığa yakalanmıştır. Şu anda ise 37 bin kişinin HIV’li olduğu düşünülüyor. Ancak hastalığın bulaşma hızı artmıştır.

Tek eşliliğin azalması hastalığın görülme riskini arttırmıştır. Cinsel salgılar, kan ve anne sütü ile hastalık bulaşmaktadır. Hastalığın önlenmesi için en önemli korunma yolu prezervatif kullanmaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.