Türkiye’nin Normalleşme Hedefi V Modeli

Türkiye’nin Normalleşme Hedefi V Modeli

Türkiye şu anda yaşanan krizin ardından hızlı toparlanmayı sağlayacak olan V modelini uygulayacak.

3 Model Değerlendirildi

AK Parti MYK’sında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kurmayları bir araya geldi. Yapılan görüşmede başlıklardan biri de toparlanma süreciydi. Pandeminin ekonomik etkileri değerlendirildi ve diğer ülkelerle kıyaslamalar yapıldı. 

Kriz sonrası toparlanma için L,U,V modelleri değerlendirildi. Şu an dünyada Almanya V modelini uygularken Fransa, Hollanda gibi ülkeler U modelini uyguluyor. Bu modeller kriz sonrasında toparlanma için uygulanacak adımları ifade ediyor. V modeli en hızlı toparlanmayı sağlıyor. U modeli ise yavaş yavaş ve kademeli bir iyileşme öngörüyor. 

Bu modeller ülkelerin salgın yönetimindeki başarısı ile de bağlantılıdır. Salgını kısa sürede ve etkili şekilde yöneten ülkeler daha hızlı toparlanma için uygundur. Dolayısıyla V modelini uygulayabilirler. Ancak salgının uzun sürdüğü, çok sayıda kayıp verilen ve ekonomik etkileri yüksek olan ülkelerde toparlanma daha yavaş olmalıdır. İşte bu gibi ülkeler de U modelini benimsiyorlar.

Türkiye V Modelini Uyguluyor

Türkiye salgınla mücadelede 8 haftayı geride bıraktı. Beşinci haftadan itibaren ise salgında düşüş yaşanmaya başlandı. Kısa sürede ve etkili şekilde yürütülen mücadelenin yanı sıra ekonomik önlemler de alındı. Böylece Türkiye kriz sonrası toparlanma dönemi için V modelini uygulayacaktır. Yani hızlı bir şekilde normalleşme sürecine geçilecektir. İş hayatı normale dönecek ancak sosyal hayatta kısıtlamalar devam edecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.