Üniversiteler 15 Haziran’dan İtibaren Akademik Takvime Devam Edecek

Üniversiteler 15 Haziran’dan İtibaren Akademik Takvime Devam Edecek

Haziran ayının ilk 14 gününde korona salgınında düşüşün sürmesi koşuluyla 15 Haziran’da üniversiteler akademik takvim planlayabilecektir.

Salgın Kontrol Altında Olursa Eğitime Devam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün bakanlarla birlikte 6. Kez video konferans yoluyla kabine toplantısını yaptı. Bu toplantı şu ana kadarkilerden çok daha heyecanla beklendi. Çünkü toplantının gündemi normalleşme idi. Ulaşımdan eğitime, ticaretten sağlığa kadar pek çok alanda kararlar alındı.

Üniversitelerin eğitime başlayacağı tarih de belirlendi. Akademik eğitimin 15 Haziran’da başlaması planlandı. Ancak bunun için 1 Haziran’dan itibaren 14 gün boyunca kovid 19 salgını kontrol altında olmalıdır ve günlük verilerde düşüş devam etmelidir. Korona tablosunda beklenenin dışında bir artış yaşanırsa bu durum yeniden değerlendirilecektir. 

Dersler Devam Edecek, Sınavlar Yapılacak

Derslerin 15 Haziran’da başlaması halinde koruyucu önlemler alarak dersler yapılacaktır ve sınıftaki öğrenci sayısı planlanacaktır. İçinde bulunduğumuz eğitim öğretim döneminin eksik kalan dersleri 15 Haziran’dan itibaren planlanabilecektir. Dönem sonu sınavları ise hukuki açıdan şeffaf, açıklanabilir ve denetlenebilir olmak kaydıyla çeşitli şekillerde yapılabilecektir. 

Öğrencilerin üniversitede derslere yeniden dönmesi demek şehirlerarası ulaşımı kullanarak eğitim gördükleri ile gitmeleri ve kalabalık şekilde yurtlarda bir arada yaşamaları demektir. Derse gitmek için de şehir içi ulaşımı kullanacaklardır. Tüm bu hareketlilik salgın riskini arttırdığı için Haziran’daki ilk 14 gün boyunca salgında kontrol şartı aranmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.