Üniversitelere Kariyer Dersi Geliyor

Üniversitelere Kariyer Dersi Geliyor

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından geliştirilen 3 yeni proje ile üniversite öğrencileri ile iş dünyası daha erken buluşacak.

Kariyer Bilinci Oluşturulacak

Üniversitelerde verilen eğitimlerin iş dünyasından uzak olması hem öğrencilerin iş bulmasını zorlaştırdığı gibi hem de işverenlerin kalifiye personel bulmalarını zorlaştırmaktadır. Bu nedenlerden ötürü harekete geçen Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi yeni projelere imza attı. Bu projelerden birincisi üniversitelerin birinci sınıflarında verilecek olan kariyer dersidir. Bu ders sayesinde öğrenciler reel iş dünyasının talepleri ile buluşacak ve bu doğrultuda kendilerini geliştirmeye bakacaklardır. 

Ofis’in sunduğu hizmetlerden bir diğeri de Üniversite Kariyer Merkezleri Kitabı oldu. Bu kitap ile üniversite kariyer merkezlerinin sorumlulukları detaylı bir şekilde belirlendi. Bu sayede çalışanlar sorumluluklarını daha iyi öğrenecek ve uygulamaya koyabilecek. Böylelikle öğrencilerin gelecek planlamaları da daha iyi bir şekilde yapılabilecek.

Geliştirilen yeni projelerin sonuncusu ve belki de en önemlisi yetenek kapısı platformu oldu. Bu platform sayesinde işçi ve işveren bir arada buluşacak ve en uygun yeteneklerin tespiti sağlanacak. Çok sayıda kariyer sitesinin olduğu bir ortamda alternatif getirecek bu yeni oluşum ile daha sağlam adımlar atılması bekleniyor.

Ayrıca işverenlerin beklentilerini görebilmek de öğrenciler açısından önem arz edecektir. Öğrencilikten itibaren bu platforma üye olacak öğrenciler mezun olduklarında diğer adaylara göre daha kolay iş bulma imkanına sahip olacaklardır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.