Uzman Çavuşların Malulen Emekliliği

Uzman Çavuşların Malulen Emekliliği
Uzman Çavuşların Malulen Emekliliği
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Malulen Emeklilik Şartları

3269 sayılı kanuna göre uzman çavuşlar memur statüsündedir. Memurların malulen emekli olma şartlarını sağlamaları halinde emekliliği mümkündür. Malulen emekli olmak için en önemli şart, göreve başladıktan sonra malul sayılacak durumda olmalarıdır. Belirli hastanelerden alınacak olan sağlık kurulu raporları SGK’ya sunulacaktır.

Malul sayılmak için çalışma gücünün en az yüzde 60 kaybedilmesi gerekir. Ayrıca son 10 yıldır sigortalı olunmalı ve en az 1800 gün prim ödenmiş olmalıdır. Bu şartların sağlanması halinde emekli olunması mümkündür. Malulen emekli olmak için gereken bu sürelerin tamamının memuriyette geçmesi gerekmez. Sigortalı olarak diğer çalışmalar ile memur olarak çalışmalar toplamı üzerinden hesaplama yapılacaktır. 

Uzman Erbaşların Malulen Emekliliği

Uzman erbaşlar malulen emekli olurken Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümleri uygulanacaktır. Sağlık raporu TSK bünyesinde görev yapmaya engel maluliyetinin olduğu ibarelerini içermelidir.

Yukarıdaki şartları sağlayan uzman çavuşlar öncelikle kuruma başvurarak haklarında sağlık kurulu raporu düzenlenmesini istemelidir. Kurumun yönlendirdiği hastanede düzenlenen rapor ile SGK’ya emeklilik başvurusu yapılabilir. Kurul tarafından malulen emeklilik şartları yeniden incelenir ve şartlar sağlanıyorsa malulen emeklilik onaylanır. Bu süreç takip edilerek malulen emeklilik sağlanır. eğer şartlarda eksiklik varsa sağlanması lazımdır.

Uzman Çavuşların Malulen Emekliliği

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın