Vaka Sayısı Bine Dayandı Yeni Önlemler Gelebilir

Vaka Sayısı Bine Dayandı Yeni Önlemler Gelebilir

Türkiye’de ki corona virüs vaka sayısının sadece 3 günde yüzde 8 artış göstermesi ve bine dayanması ile birlikte bayram sonrasında yeni önlemlerin alınabileceği iddia ediliyor.

Türkiye son dönemde sağlık, eğitim ve ekonomi alanlarında oldukça hareketli günler yaşıyor. Bir yanda okulların 31 Ağustos tarihinde açılıp açılamayacağı tartışmaları yaşanırken diğer tarafta döviz ve altın fiyatlarında ki yüksek artışlar konuşuluyor. Tüm bunların ana nedeni ise tüm dünyada hızla yayılmaya ve can almaya devam eden corona virüs pandemisi oluyor.

Türkiye Corona virüs ile mücadelede örnek gösterilen ülkeler arasında yer alsa da ne yazık ki son dönemde halk olarak konsantrasyonumuzun kaybolduğu görülüyor. Bu durum direkt bir şekilde vaka sayılarına yansıyor. 2 Haziran tarihinde 726 vaka sayısı görüldüğünde Türkiye’nin bir ay içerisinde vaka sayısını yüzün altına indireceği tahmin ediliyordu. Fakat gelinen noktada böyle bir durum söz konusu olmadığı gibi vaka sayılarında tekrardan çok ciddi oranda bir artış görülüyor.

Kurban Bayramı İle Vaka Sayısı Artabilir

Kurban bayramı ile birlikte Türkiye’nin birçok şehrinde bulunan vatandaşlarımız memleketlerine gittiler. Bu durum ise önümüzde ki 10 gün içerisinde büyük bir risk oluşturuyor. Son 3 günde vaka sayısı 919’dan 990’a dayandığı görüldü. Yaklaşık yüzde 8 oranında ki artışın gelecek için son derece kaygı verici olduğu belirtiliyor.

Bilim kurulu üyeleri bayram dolayısıyla etkileşimin iller arasında da en üst seviyeye ulaşması ile birlikte bayramdan sonraki 10 günlük süreçte vaka sayısının beklenenden çok daha fazla artabileceğinden endişe ediyor. 2 Haziran tarihinde 726 olan vaka sayısı 14 Haziran tarihinde 2 katından fazla artarak 1560’a çıkmıştı.

Bayram döneminde de vaka sayısının iki katına çıkarak iki bini aşmasından büyük endişe duyuluyor. Böyle bir artışın olması durumunda ise tekrar bazı yasakların devreye girebileceği, okulların açılmasının ertelenebileceği ve daha sıkı bazı önlemleri hükümet tarafından alınabileceği uyarısı yapılıyor. Özellikle önlemleri yüzde 90 oranında kaldıran İspanya’da vaka sayısının tekrardan 3 bini aşması ile birlikte dünya genelinde pek  çok ülkede önlemlerin bir kısmının geri geldiği görülüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.