Vakıf Üniversitelerine Kontenjan Sınırı Geliyor

Vakıf Üniversitelerine Kontenjan Sınırı Geliyor
Vakıf Üniversitelerine Kontenjan Sınırı Geliyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüzde 100 Burs Teşvik Edilecek

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yüksek öğretim kurumlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Vakıf Üniversitelerinde yüzde 75 bursun kaldırılmasını talep edildiğini ve YÖK’ün de olumlu bulduğunu aktardı. Yüzde 75 burs yerine yüzde 100 burslu öğrenciler alınacaktır. 

Diğer bir gelişme ise vakıf üniversitelerinde kontenjan sınırlaması oldu. Üniversite mezunu işsiz sayısının artmasından dolayı sadece devlet üniversitelerinde değil, vakıf üniversitelerinde de kontenjan sınırlaması yapılacak. Üniversiteli işsizler sorunu sadece devlet üniversitelerini değil, vakıf üniversitelerini de ilgilendirir. Bu değişiklik yapılmazsa vakıf üniversitelerine talep olacağından vatandaş paralı eğitime yönelecektir. Dolayısıyla tüm yükseköğretim kurumlarında kontenjan alt sınırı uygulanacaktır. Böylece YKS sınav tercihleri alırken bu sınırlamalara uyulması gerekecek. 

Yen yapılacak düzenlemeye göre üniversite kontenjanları “yerleşen öğrenci sayısı+yüzde 10” şeklinde hesaplanacaktır. Vakıf üniversitelerinde tam burslu kontenjanlara sınırlama olmayacak ancak ücretli kontenjanlar yukarıdaki düzenlemeye dahil olacaktır.  Vakıf üniversitelerine kontenjanlarını belirlerken istihdamı baz almaları konusunda öneride bulunulacaktır. 
Üniversiteler sürekli büyüme izlenimi çizmek için boş taleplerde bulunmak yerine mevcut imkanları daha nitelikli kullanmalıdır. Sayıyı değil kaliteyi arttırmak için çalışmalar yapmalıdır.

Gerçekçi kontenjan talepleri YÖK tarafından onay alırken, sözde talepler reddedilecektir. 
Saraç, ülkemizde artık özel üniversite kavramının hayata geçirilmesi gerektiğini açıkladı. Buradan elde edilen vergi de maddi durumu yetersiz öğrencilerin eğitimine harcanmalıdır.

Vakıf Üniversitelerine Kontenjan Sınırı Geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın