Wikipedia Yeniden Açılıyor

Wikipedia Yeniden Açılıyor
Wikipedia Yeniden Açılıyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Wikipedia Geri Dönüyor

Wikipedia’da yer alan bazı içeriklerden ötürü 2 yıl önce erişim yasağı gelmişti. Wikipedia’nın sahibi olan Wikimedia AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu. Bu başvuru incelendi ve gerekçeli karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 6’ya karşı 10 üyenin oyuyla hak ihlali kararı verildi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı ve Bilgi Teknolojileri Kurumu’na bildirimde bulunuldu. Böylece Wikipedia artık erişime açılacak. Kurum tarafından bugün saat 10.40’da sitenin erişime açılması sağlandı.

AYM kararı

Wikipedia’da yer alan içeriklerin teröre destek olduğu, devlet itibarını zedelediği gibi bir takım içerikler nedeniyle hükümet tarafından site yasaklanmıştı. AYM tüm bu iddiaların incelemesini yaptı ve söz konusu içeriklerin devlet itibarını zedeleyecek boyutta olmadığına karar verildi. Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gibi amaçlarla kapatılmasının gerekçelendirilemediği belirtildi.

Uygulanan yaptırım ile Wikipedia’nın içerik sağlaması, bilgi ve fikir sunması engellenmiştir. Aynı zamanda Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişimi de engellenmiştir. Bu sebeplerden ötürü Wikipedia zarara uğratılmıştır. Dolayısıyla uğradığı zararı tazmin etmek amacıyla dava açması da söz konusu olacaktır. Oldukça uzun bir süre devam edecek bu davalar benzer durumda olan diğer internet siteleri için de önem arz etmektedir. Zira bu tür ihlaller ile diğer sitelerin de karşı karşıya kalmaları söz konusu olabilir.

Wikipedia Yeniden Açılıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın