Yurtdışından Emekli Olanlar İçin Yargıtay’dan Yeni Karar

Yurtdışından Emekli Olanlar İçin Yargıtay’dan Yeni Karar

Yargıtay’dan hem yurtdışından hem de ülkemizden emekli olarak çifte maaş alan emeklileri sevindirecek karar geldi.

Gerekçeli Karar

SGK tarafından hem SGK’dan hem de yurt dışından emekli olarak çifte maaş alan emekliden yersiz ödemelerin iadesi istenmiştir. Söz konusu emekli 2022 kanun gereği emekli olmuştur ve 2008-2010 yılları arasında Bulgaristan’dan da emekli maaşı almıştır. SGK bu durumu tespit ederek, yukarıdaki dönemlere denk gelen 2 yıllık emekli maaşını faiziyle geri istemiştir
Emekli söz konusu isteme karşı dava açmıştır. Ödenen para fazlasıyla geri istenmiştir. Yapılan incelemede yerel mahkeme kabul kararı vermiştir. Mahkeme bu kararını bilirkişi raporuna dayandırmıştır.

Davalının temyiz istemi üzerine dosya Yargıtay 4. Hukuk Dairesine gitmiştir. İlgili daire tarafından yapılan incelemede de bozma kararı verilmiştir.

2022 sayılı kanunun 3. Maddesine göre söz konusu kanunun yürürlük tarihinden önce ödenen fazla aylıklar için takip yapılamayacağı belirtilmiştir. Kanunun yürürlük tarihi ise 2013’tür. Yani davacıya fazla ödemeler bu kapsamdadır. 2013 yılına kadar olan dönem için çıkarılan borç ve para cezaları terkin edilmiş sayılır. İlgililer hakkında adli, idari ya da icrai tatbikat yapılamayacaktır.

Yargıtay gerekçesinde yer alan bu düzenleme yerel mahkemenin kararından sonra yürürlüğe girmiştir. Bu değişiklik dava konusunu bizzat ilgilendirdiği için yerel mahkeme yeniden yargılama yapmalıdır. Emekliden alınan paranın fazlasıyla ödenmesi yeni kanun hükmüne aykırı olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.